Metropolitalny system roweru miejskiego w Gdyni

Miasto Gdynia razem z partnerami z Obszaru Metropolitalnego Gdańsk – Gdynia – Sopot pracuje nad przygotowaniem wdrożenia systemu roweru miejskiego (system automatycznych wypożyczalni publicznych rowerów) na terenie metropolii.

W ramach całego projektu planuje się zakup ok. 3,5 tys. rowerów z aktywnym modułem GPS i tzw. sprytnym elektrozamkiem. Uzupełnieniem systemu w Trójmieście będą również rowery ze wspomaganiem elektrycznym (10% wszystkich rowerów), które będą doładowywać się na stacjach położonych przy trasach ze znacznym nachyleniem terenu. Łączna ilość rowerów systemowych w Gdyni będzie wynosić 1100 szt. Rowery będą stały na wyznaczonych do tego celu stacjach, jednak obecna nowa technologia pozwala nam na wdrożenie rozwiązań pozostawiania rowerów poza stacjami za niewielką opłatą (model 4 generacji).

Wdrożenie systemu w 14 miejscowościach Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot planowane jest na rok 2018.

Na obecnym etapie przygotowań gdyński Zespół ds. Komunikacji Rowerowej chce skonsultować z mieszkańcami lokalizacje miejsc postoju rowerów – stacji systemu. W każdym z takich miejsc planowane jest ustawienie stojaków w ilości ok. 2 – krotnie większej niż planowana tam startowa ilość rowerów.

Prosimy Państwa o wskazywanie miejsc, w których warto ustawić stację systemu. Ważne, aby ze stacji mogło skorzystać jak najwięcej osób, by była ona bliska gęsto zaludnionego obszaru lub celu podróży takiego jak skupiska handlu, dużych ośrodków pracy lub nauki. W dalszej kolejności mogą być to miejsca podróży rekreacyjnych (ich początku). Stacje powinny być wyznaczone na działkach miejskich.

Stację stanowić będzie co najmniej 5 – 10 stanowisk na rowery  ustanowionych w szyku – szeregu oraz pylon informacyjny. Jedno stanowisko zajmuje ok. 1,6m2 powierzchni. Stacje warto stawiać jak najbliżej dróg rowerowych, a w przypadku ich braku – na jezdni. Stacje dla rowerów ze wspomaganiem elektrycznym powinny składać się z 15 stojaków dokująco-ładujących.

W celu lepszego zapoznania się z tematem przed spotkaniem zapraszamy do posłużenia się poniższą mapą i sprawdzenia, jakie propozycje stacji przygotował gdyński ZDiZ. Jeśli lokalizacja stacji na mapie wydaje się Państwu niewłaściwa, również prosimy o uwagi.

Mapa parkingów rowerowych w Gdyni

Jak to zrobić?

1. Wchodzimy na stronę Mapy Google.

2. Klikamy na mapie w wybrane przez nas miejsce.

3. Następnie klikamy w długość i szerokość geograficzną, które pojawią się u dołu ekranu.

4. Na koniec klikamy „Udostępnij” i pobieramy link do mapy, który generuje się automatycznie.

Zapraszamy do wysyłania zgłoszeń mailem na adres: srm@metropoliagdansk.pl w temacie koniecznie wpisując nazwę miasta do którego wysyła się uwagi/propozycję. Należy zaznaczyć czy proponowana stacja ma obsługiwać rowery konwencjonalne czy ze wspomaganiem elektrycznym.

Źródło: mobilnagdynia.pl

19-09-2017

Gdynia InfoBox
OBSERWATORIUM ZMIAN
ul. Świętojańska 30
81-372 Gdynia

Godziny otwarcia:
PN-PT 10.00-19.00
SOB 11.00-18.00
ND 11.00-16.00