Wystawa prac konkursu urbanistyczno-architektonicznego

Konkurs urbanistyczno – architektoniczny na opracowanie koncepcji zagospodarowania dwóch placów na osiedlu Zamenhofa – Opata Hackiego w rewitalizowanej części Chyloni rozstrzygnięty. Decyzją jurorów przyznano jedną, pierwszą nagrodę – dla pracowni Pniewski Architekci Sp. z o. o. z Gdyni.

- Ten pierwszy ogłoszony w ramach gdyńskiej rewitalizacji konkurs urbanistyczno – architektoniczny dotyczył opracowania koncepcji zagospodarowania wspólnych przestrzeni na terenie osiedla Zamenhofa – Opata Hackiego na Chyloni – przypomina Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Zorganizowało go Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni, które koordynuje w mieście proces rewitalizacji sześciu obszarów. Rejon ulic Opata Hackiego – Zamenhofa na Chyloni jest jednym z nich. Zadaniem architektów przystępujących do konkursu było przygotowanie projektów zagospodarowania dwóch placów: wokół budynku przy ul. Opata Hackiego 33, przy budynku Zamenhofa 7 oraz między budynkami Zamenhofa 17 oraz Opata Hackiego 23 i 19. – Inspiracją dla projektantów były między innymi wskazówki przekazane przez mieszkańców, którzy podczas konsultacji wypowiadali się na temat własnych oczekiwań i potrzeb, jakie powinna zaspokajać wspólna przestrzeń na ich osiedlu – dodaje wiceprezydent Michał Guć. – Te wskazówki stały się inspiracją projektantów, którzy w różny sposób je zinterpretowali.

Konkurs na przygotowanie koncepcji zagospodarowania placów na osiedlu Zamenhofa – Opata Hackiego zorganizowało Laboratorium Innowacji Społecznych. Do udziału w nim zakwalifikowanych zostało 10 pracowni architektonicznych z całej Polski. W regulaminowym terminie do Laboratorium Innowacji Społecznych wpłynęły trzy prace. Sąd konkursowy wybrał spośród nich najlepszą, przyznając jedną, pierwszą nagrodę.

I tak, zwycięzcą pierwszego w historii gdyńskiej rewitalizacji konkursu architektonicznego została pracownia Pniewski Architekci Sp. z o. o. z Gdyni. Otrzyma ona nagrodę finansową w wysokości 11 tys. złotych oraz zaproszenie do negocjacji z wolnej ręki na opracowanie dokumentacji projektowej.

Zaproponowana przez pracownię Pniewski Architekci Sp. z o. o. z Gdyni przestrzeń rekreacyjna zorganizowana ma być wokół tematyki związanej z patronami głównych ulic w tej części Chyloni, czyli np. Ludwikiem Zamenhofem. Znajdą się tam miejsca do wypoczynku na rozmaitych siedziskach, leżakach, albo wprost na trawie, położone wśród zieleni, szyfrów i zagadek esperanto.

- Przygotowując się do rozpoczęcia prac nad konkursowym projektem zagłębiliśmy się z zespołem w życiorysy obu patronów ulic. Ludwik Zamenhof był twórcą języka Esperanto, Opat Hacki zaś – specjalistą od łamania szyfrów i logicznych zagadek – wyjaśnia Patryk Pniewski, właściciel zwycięskiej pracowni architektonicznej. – Naszą ideą było nawiązanie do bohaterów osiedla ZOH, skupiliśmy się nad integracją lokalnej społeczności, która naszym zdaniem w otoczeniu atrakcyjnej architektury ma duże szanse na powodzenie. Proponujemy ciekawą przestrzeń, zachęcimy też mieszkańców, aby byli poszukiwaczami, łamaczami szyfrów i odkrywcami w swojej małej ojczyźnie. Zwycięski projekt pod kierownictwem Patryka Pniewskiego wykonały Panie Wioletta Bagińska, Katarzyna Bernacka oraz Emila Czop.

Na wykonanie dokumentacji projektowej przewidziano około czterech miesięcy – licząc od dnia podpisania wiążącej umowy z wykonawcą. Rzeczywista realizacja projektu zaplanowana została na przyszły rok, jako jeden z etapów gruntownej, rewitalizacyjnej przemiany osiedla ZOH.

Nadesłane do oceny sądu konkursowego prace można oglądać na I piętrze InfoBoksu do 2 lipca 2017 r. Później będzie je można oglądać w klubie osiedlowym „Apteka” przy ul. Oparta Hackiego 17 A.

Zagospodarowanie według zwycięskiej koncepcji zostanie zrealizowane w ramach projektu Gdynia odNowa: Rewitalizacja obszaru Zamenhofa-Opata Hackiego współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

fot. Aleksander Trafas


16-06-2017

 

Gdynia InfoBox
OBSERWATORIUM ZMIAN
ul. Świętojańska 30
81-372 Gdynia

Godziny otwarcia październik-maj:
PN-PT 10.00-19.00
SOB 11.00-18.00
ND 11.00-16.00

Godziny otwarcia czerwiec-wrzesień:
PN-PT 10.00-20.00
SOB 11.00-20.00
ND 11.00-18.00